2016/2017 SEASON FINAL RESULTS
Category 1 SPECIAL & PARA KATA U14
Bradley James Vale
Connor Ashill Vale
Beau Davies Chirk
Category 2 SPECIAL & PARA KATA 14+
Leon Jones Chirk
Tyler Foster Merthyr Zentai
Lucas Widdrington Vale
Category 3 PARENT & CHILD PAIRS KATA
AKA 3 AKA
Matthew & Ellie WKU
AKA 9 AKA
Category 4 JUNIOR 3 PERSON TEAM KATA
AKA 1 AKA
Kansei Jinkaku Kansei
Vale Warriors Vale
Category 5 JUNIOR SHOTOKAN KATA
Daniel Page Kansei
Lauren Gallagher WKU
Chiara Baker Vale
Category 6 JUNIOR WADO KATA
Jacob Denham Ken Bu Kan
Thushi Karunanithy Ken Bu Kan
Jacob Davies Neath Bushi-Kai
WKL Category 7 JUNIOR OTHER STYLES KATA
Lewis Dom Zenshin
Daniel Page Kansei
Ruth Harrison AKA
WKL Category 8 U8 GIRLS KATA
Rahma Liban Cardiff Shotokan
Amelie Fisher Vale
Angel Manayani Vale
WKL Category 9 U8 GIRLS KUMITE
Rahma Liban Cardiff Shotokan
Amelie Fisher Vale
Elle-Mai Lee Vale
WKL Category 10 U8 BOYS KATA
Ethan Fluck Neath Bushi-Kai
Theo Poole Wattstown
Jack Eustace Vale
WKL Category 11 U8 BOYS KUMITE
Ethan Russell Hoshi
Ethan Fluck Neath Bushi-Kai
Matthew Leavy Neath Bushi-Kai
Category 12 U10 NOVICE KATA
Nathan Shepherd Vale
Daisy Vann Vale
Talia Efstathiou Vale
Category 13 U10 ADVANCED KATA
Gregory James Vale
Anna Harrison AKA
Harley Cottis ESKU
Category 14 U10 GIRLS KUMITE
Giovanna Howells Chikara
Mizellie Price Hoshi
Macie James Talbot
Category 15 U10 BOYS KUMITE
Thomas Lewis Longford
Nathan Shepherd Vale
Ben Clark Bristol
Category 16 U12 GIRLS NOVICE KATA
Tayah Howells WKU
Sammy Walters CHIRK
Kasey John MERTHYR ZENTAI
Category 17 U12 GIRLS ADVANCED KATA
Phoebe Jones ASKA GB
Ellie-Jayne Farrugia VALE
Sumaya Evans CARDIFF SHOTOKAN
Category 18 U12 GIRLS KUMITE
Sumaya Evans Cardiff Shotokan
Phoebe Jones ASKA GB
Charlotte Colbert Samurai Karate Cymru
Category 19 U12 BOYS NOVICE KATA
Ethan Bailey ESKU
Tejveer Banga KANSEI
Shay Tudor CARDIFF SHOTOKAN
Category 20 U12 BOYS ADVANCED KATA
Griff Hughes VALE
Louis Powell ESKU
Finley Arcos Archard BSKC
Category 21 U12 BOYS NOVICE KUMITE
Asdiq Khan Cardiff Shotokan
MacKenzie Clifford Arashi
Ethan Bailey ESKU
Category 22 U12 BOYS ADVANCED KUMITE
Billy Alvis Ken Bu Kan
Luke Thomas Kihon
Roan McDermott ASKA GB
Category 23 U14 GIRLS NOVICE KATA
Trinity Neads Neath Bushi-Kai
Katelyn McNamara IKAW
Sophia Chan Kansei
Category 24 U14 GIRLS ADVANCED KATA
Chiara Baker Vale
Danica Apologista Vale
Aaliyah Wiley Cardiff Shotokan
Category 25 U14 GIRLS KUMITE
Alysha Lee Vale
Ella Forsyth Vale
Nia Whitcombe Chikara
Category 26 U14 BOYS NOVICE KATA
Dylan Greatrex-Taylor Cardiff Shotokan
Meharpal Mann ASKA GB
Sebastian Gee-Wing Cardiff Shotokan
Category 27 U14 BOYS ADVANCED KATA
Daniel Page Kansei
Theon Gagan Kansei
Charlie Aston ASKA GB
Category 28 U14 BOYS NOVICE KUMITE
Shaun Newbury Cardiff Shotokan
Meharpal Mann ASKA GB
Sebastian Gee-Wing Cardiff Shotokan
Category 29 U14 BOYS ADVANCED KUMITE
Morgan Harvey Ken Bu Kan
Charlie Aston ASKA GB
Thushi Karunanithy Ken Bu Kan
Category 30 U16 GIRLS KATA
Ruth Harrison ASKA GB
Lauren Gallagher WKU
Elli Lloyd WKU
Category 31 U16 GIRLS KUMITE
Lauren Gallagher WKU
Sasha Wyatt-Sugg BRISTOL
Megan Chambers ARASHI
Category 32 U16 BOYS KATA
Lewis Dom ZENSHIN KARATE
Callum Chattoe KANSEI
Farren Brown ASKA GB
Category 33 U16 BOYS KUMITE
Josh Davies Vale
Jacob Denham KEN BU KAN
Farren Brown ASKA GB
Category 34 U18 FEMALE KUMITE
Emily Smith SAMURAI KARATE CYMRU
Alex holmes GKR CENTRAL
Evie Smith BRISTOL
Category 35 U18 MALE KUMITE
Brandon Harvey KEN BU KAN
Roberto Menchini ASKA GB
Sam Cana KEN BU KAN
Category 36 16+ LADIES KATA
Leah Copeland VALE
Emily Smith SAMURAI KARATE CYMRU
Sophie Vingoe SAMURAI KARATE CYMRU
Category 37 35+ LADIES VET KATA
Mandie Read ASKA GB
Sarah Morgan VALE
Melanie Charlesworth ASKA GB
Category 38 16+ LADIES KUMITE
Leah Copeland VALE
Lauren Crawford YOKAI KAMI KARATE
Sophie Ward BRISTOL
Category 39 35+ LADIES VET KUMITE
Melanie Charlesworth ASKA GB
Joanne John NEATH BUSHI-KAI
Alison Kelly GKR CENTRAL
Category 40 16+ MENS KATA
Daniel Read ASKA GB
Josh Dodwell SAMURAI KARATE CYMRU
Andrew Kanias KANSEI
Category 41 35+ MENS VET KATA
Andrew Kanias KANSEI
Matthew Lloyd WKU
Dave Brennan GKR CENTRAL
Category 42 MENS KUMITE -75Kg
Luke Howard VALE
Roberto Menchini ASKA GB
Ryan Williams WKU
Category 43 MENS KUMITE 75Kg+
Daniel Read ASKA GB
Josh Dodwell SAMURAI KARATE CYMRU
Andrew Jones GKR CENTRAL
Category 44 MENS NOVICE KUMITE
Arozepal Mann ASKA GB
Luke Brettle TALBOT
Steven Rhooms ASKA GB
Category 45 35+ MENS VET KUMITE
Matthew Lloyd WKU
Hugh Gallagher WKU
Dave Brennan GKR CENTRAL
Category 46 U10 TEAM KUMITE
BRISTOL A
VALE VULTURES
Aka 10
Category 47 U12 TEAM KUMITE
CARDIFF U12
VALE KARATE
IKAW F
Category 48 U14 TEAM KUMITE
AKA 6
AKA 5
AKA 4
Category 49 16+ ADULT TEAM KUMITE
AKA 8
AKA 7
VALE